Systemy audiowizualne: czym są i co warto o nich wiedzieć

2023-04-03

admin

Blog

0

Systemy audiowizualne: czym są i co warto o nich wiedzieć

systemy audowizualneSystemy audiowizualne, nazywane także multimedialnymi, obejmują wiele zagadnień związanych z prezentowaniem, transmisją i przekazywaniem obrazów i dźwięków za pomocą urządzeń elektronicznych. W obręb systemu audiowizualnego wchodzą konkretne urządzenia wykorzystywane w transmisji danych oraz obsługujące je oprogramowanie. Rozbudowane instalacje audiowizualne są stosowane w salach konferencyjnych, biurach, siedzibach firm i korporacjach. Poniżej przybliżamy ten temat oraz wskazujemy na najważniejsze obszary zastosowania systemu audiowizualnego.

Co wchodzi w skład systemu audiowizualnego?

Przede wszystkim obejmuje on dwa duże obszary: audio i wideo, czyli dźwięk i obraz. Ich jednoczesne wykorzystanie pozwala na sprawne przeprowadzenie konferencji, prezentacji, działanie urządzeń ekspozycyjnych, ekranów, infokiosków oraz wielu innych.

Pod kątem dźwięku – najważniejsze jest działanie głośników oraz mikrofonów. Pierwsze z nich powinny zostać rozmieszczone odpowiednio wybranych miejscach, aby zapewnić równomierne rozprowadzenie dźwięku. Dobry system głośników powinien być również wyposażony w filtr dolnoprzepustowy, który usuwa niepotrzebne szumy. Mikrofony służą do nagrywania dźwięku lub jego przesyłania z jednego źródła do innych urządzeń (na przykład głośników). Ważne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj mikrofonu dla danej sytuacji – wykładu, dyskusji panelowej, przemówienia.

Biorąc pod uwagę obraz – najważniejszymi elementami systemu audiowizualnego są projektory, ekrany oraz kamery. Pierwsze dwa zbiory urządzeń służą do wyświetlania obrazów przed dużą liczbą osób. Warto podkreślić, że jakość wyświetlanego obrazu zależy od takich czynników jak jasność projektora/ekranu, rozdzielczość, kontrast i odległość od uczestników. Kamery służą natomiast do nagrywania obrazów lub ich przesyłania w czasie rzeczywistym. Często stosowane są kamery wideokonferencyjne, idealne do spotkań zdalnych, lub kamery z dużym zoomem, wykorzystywane podczas imprez masowych lub plenerowych.

Wykorzystanie systemu audiowizualnego w biznesie

Zastosowanie systemu audiowizualnego w biznesie jest bardzo szerokie. Obejmuje między innymi przeprowadzanie konferencji i szkoleń. W dedykowanych do tego salach umożliwiają prelegentom i uczestnikom przekazywanie informacji w sposób klarowny i skuteczny. W takim przypadku system audiowizualny może składać się z projektora, ekranu, głośników, mikrofonów.

Ponadto systemy audiowizualne są wykorzystywane do obsługi urządzeń ekspozycyjnych w siedzibach firm, do prezentowania filmów i slajdów multimedialnych, a także w czasie przeprowadzania imprez masowych. Wówczas system audiowizualny może składać się z dużych głośników, ekranów LED, systemów oświetleniowych i innych urządzeń multimedialnych.

ZAINTERESOWAŁA CIĘ NASZA OFERTA?

Zapraszamy do kontaktu, odpowiemy na wszystkie pytania!

Biuro VC System

ul. Złota 59 (piętro 6), 00-120 Warszawa
Post by admin